Bug phpvibe 11.4

Started by tweky94,

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tweky94Topic starter

te salut  am descarcat si am incercat sa instalez ultimul update  dar din pacate fara sansa ... pana la urma l-am instalat manual , adica nu se pune tabelele in baza de date ramane cu verde mesajul si asa ramane nu se urca... totul find ok  imi spune ca conectiunea cu baza de date este ok fisierele ok totul bine .. ma rog pana la urma l-am incarcat manual

2. mcrypt phpvibe , mai exact phpvibe cere mcrypt extensia , dar problema este ca mcrypt este folosit doar pana la versiunea de 7.3 de php , noi folosim 8.1 8.3 chiar...  , iar daca pui versiunea de php 7.3 ca sa mearga mcrypt phpvibe spune ca necesita versiunea de 8+ de php deci cum o dai tot nu este bine ...


3. problema dupa toate asta ce am resuit sa trec peste ele ,  in phpvibe la ffmpeg ai partea trecuta usr/bin/php/ffmpeg  , problema este ca eu am partea la ffmpeg in debian de usr/bin/ffmpeg , si cand dau sa editez in phpvibe imi ramane tot ce este default de la phpvibe adica usr/bin/php/ffmpeg

4. Cand incerc sa incarc un video  se incarca totul bine dar dupa ce dau save la video video nu este nicaieri , in admincp apar 9 videoclipuri dar cand le cauti nu dai de nici macar 1 , nici in admincp video categoria nu apare zice ca nu este nimic acolo  , deci videoclipul sta in aer undeva


  •  

tweky94Topic starter

EDIT: am gasit problema cu videourile ca nu le gasesc s-au bagat in Unpublished media , pentru ca am eroare la conversie ffmpeg

[17/12/23 04:32:07pm]
Conversion failed for:
/home/admin/web/vevios.ro/public_html/storage/rawmedia/22258c76b3cba482555baef44332df56.mp4 - File not found
[17/12/23 04:32:07pm]
Conversion failed for:
/home/admin/web/vevios.ro/public_html/storage/rawmedia/4cf916c98f3a089f2ed7a77b7e014d3f.mp4 - File not found
[17/12/23 04:32:07pm]
ffmpeg -i /home/admin/web/vevios.ro/public_html/storage/rawmedia/47e7ba24a8580d52d61a2730edf294a4.mp4 -vf "select=gt(scene,0.3),scale=360:202:force_original_aspect_ratio=increase,crop=360:202" -frames:v 10 -vsync vfr -vf fps=fps=1/60 -qscale:v 2 /home/admin/web/vevios.ro/public_html/storage/media/thumbs/47e7ba24a8580d52d61a2730edf294a4-%02d.jpg

revin la cele 2 probleme  cel cu mcrypt si  ca nu pot edita partea mea din ffmpeg , orice as edita din admincp la ffmpeg conversion orice as pune tot ce este setat inainte ramane , nu ma lasa sa editez sa pot pune partea mea de ffmpeg  usr/bin nu cum e acum usr/bin/php
  •  

Marius P.

Ia vezi la admin Media Library - > Source files (raw), daca e videoul acolo e uploadat, altfel nu e pe server si ok-ul e un fals pozitiv din uploader.
Daca e videoul acolo, merge mai departe si ne uitam de ce nu-l vede Fffmpeg.
Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

Marius P.

Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

Marius P.

Merci ptr partea cu mcrypt, o stiam, dar e super cand vezi ca mai primesti si feedback.
Caut un inlocuitor.

Nu am ajuns inca la share/upload, este inca v6-le acolo. Dar cum ajung la uit si la uploader. Insa ca o idee, mie imi merge din primele teste.
Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

tweky94Topic starter

Quote from: Marius P. on Ia vezi si asta https://old.phpvibe.com/troubleshooting/#1528231381506-7054180e-7083
Am făcut setările de acolo tot ce trebuie , dar nu pot edita , îți pot da datele  de conectare prin pm , poate vezi ce are tu stii mai bine..
  •  

tweky94Topic starter

Quote from: Marius P. on Ia vezi la admin Media Library - > Source files (raw), daca e videoul acolo e uploadat, altfel nu e pe server si ok-ul e un fals pozitiv din uploader.
Daca e videoul acolo, merge mai departe si ne uitam de ce nu-l vede Fffmpeg.
Ffmpeg nu îl vede pentru ca din moderator la phpvibe partea unde e setat ffmpeg sa îl execute este trecut în phpvibe usr/bin/php/ffmpeg   eu îl am în usr/bin/ffmpeg  iar dacă jntru în admincp sa editez partea de unde sa îl execute îmi zice ca modificările au fost efectuate cu succes , dar nu se modifica defapt nimic
  •  

tweky94Topic starter

Nu pot edita..
 în spurce files apare fișierul ca fiind urcat , dar când dau pe el download zice ca 404 Page not Found  , dar în source files apare ca să incarcat gen
  •  

tweky94Topic starter

Quote from: tweky94 on Nu pot edita..
 în spurce files apare fișierul ca fiind urcat , dar când dau pe el download zice ca 404 Page not Found  , dar în source files apare ca să incarcat gen
am gasit problema de ce nu se poate downloada si imi apare pagina nu exista.

cand intru in source files raw  cand apas download  linkul este
https://vevios.ro/rawmedia/a3b2a2c2e4d3d9abeccc6f0a954addcc.mp4

dar ar trebui sa fie vevios.ro/storage/rawmedia   , dar el este direct rawmedia   nu este locatia corecta   (poti modifica si chestia asta  in phpvibe :)
iti creaza un link gresit  trebuie pus storage :D
  •  

Marius P.

Unde exact? In pagina de video? Sau in sources?
Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

tweky94Topic starter

Quote from: Marius P. on Unde exact? In pagina de video? Sau in sources?
În sources files raw îți pune link greșit la video  trebuie pus storage înainte de rawmedia storage/rawmedia
Edit  zi-mi te rog de xe nu pot edita din cp locația la ffmpeg
  •  

Marius P.

Quote from: tweky94 on În sources files raw îți pune link greșit la video  trebuie pus storage înainte de rawmedia storage/rawmedia
Edit  zi-mi te rog de xe nu pot edita din cp locația la ffmpeg
O sa verific acum.

Ti se salveza optiunile? Mai salveaza prin setari. Si da si clear cache dupa. Imi zici cum se comporta. Daca nu salveaza pune si o copie din error log, sa vad unde e problema.
Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

tweky94Topic starter

Quote from: Marius P. on O sa verific acum.

Ti se salveza optiunile? Mai salveaza prin setari. Si da si clear cache dupa. Imi zici cum se comporta. Daca nu salveaza pune si o copie din error log, sa vad unde e problema.
Îmi spune ca setările au fost salvate cu succes , dar defapt nu se salvează nici o setare , dacă te ajuta mai mult marius ți.am trimis în pm datele de la server poți întra acolo , poți încerca să îl reinstalezi tu tot phpvibe sa vezi ce erori are   , acum sunt la munca nu pot pune . :) dar zic poate îți e  mai simplu îl ștergi și îl instalezi tu și vezi ce apare, îți faci și o idee.
  •  

Marius P.

Ok, o sa ma uit. Scot acum un patch ptr rawmedia si un inlocuitor de mcrypt.
Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

Marius P.

Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  
    The following users thanked this post: tweky94

tweky94Topic starter

Te poți uita și la ffmpeg locația lui nu se salveaza setările poate pot modifica și eu locația reala la ffmpeg :)
  •  

Marius P.

Quote from: tweky94 on Te poți uita și la ffmpeg locația lui nu se salveaza setările poate pot modifica și eu locația reala la ffmpeg :)

Acum se salveaza  ;D
Happy with my help? Buy me a coffee.
Please, always use the search before opening a new topic! We're all here on our (limited) free time! Make sure you help yourself too!
  •  

Similar topics (7)